10 powodów dlaczego warto wyjechać na Wolontariat Europejski

grupa młodych ludzi

Wolontariat Europejski (EVS) to program w ramach akcji „Młodzież w działaniu”. Jego celem jest zdobycie zawodowych doświadczeń wspierając przy tym projekty społeczne, kulturalne, związane ze środowiskiem. Zgłaszać się mogą osoby między 18-30 rokiem życia. Projekty trwają od 2 miesięcy do roku, najbardziej popularne są te dłuższe. Podstawowe informacje dotyczące Wolontariatu można znaleźć tutaj. A teraz 10 powodów dlaczego warto wyjechać na Wolontariat Europejski:

  1. Spotkasz ciekawych ludzi

W zależności od organizacji i miejsca będziesz mieć kilku lub kilkudziesięciu innych wolontariuszy pracujących razem z Tobą. To ludzie z różnych krajów Europy, a także innych kontynentów. Wyobraź sobie tę magiczną mieszkankę kultur, charakterów, podejścia do życia. Każda osoba wnosi coś do grupy, każda może nauczyć Cię innego spojrzenia na świat.

  1. Nawiążesz przyjaźnie, które będą trwać mimo odległości

Na Wolontariacie Europejski pracuje się razem, razem się mieszka, jeśli się siebie lubi to razem się imprezuje, zwiedza nowe miasto. Wyobraź sobie wspólny lunch, wieczorne rozmowy, wspieranie się kiedy brakuje Ci rodziny, śmianie się podczas spacerów.

Nawet jeśli projekt trwa jedynie kila miesięcy czas z innymi wolontariuszami jest tak intensywny, że wywiązują się z tego bardzo bliskie relacje. Sama dzisiaj mogę powiedzieć, że mam przyjaciół rozproszonych po całej Europie! I co więcej w ich domu jest dla mnie łóżko lub kawałek podłogi.

 

  1. Nauczysz się nowych gier, zabaw i pracy w międzynarodowym zespole

Ja przed swoim wyjazdem nie miałam pojęcia co to jest beer ping-pond, czy „12 pubs game”. Czy to przydatka w życiu wiedza? Jeśli chcesz być trenerem,  organizować firmowe wyjazdy to na pewno! Ale wiesz co? Nie wszystko w życiu musi mieć przyszłościową korzyść. Może cieszyć w danej chwili, i taki cel jest wystarczający. Każda z tych zabaw zapewniła mi godziny śmiechu!

  1. Usłyszysz o sobie szczere opinie

Nic tak nie weryfikuje naszego zachowania, sposobu bycia i słów, jak inni ludzie. Dzięki wyjazdowi usłyszałam o sobie szczere opinie. Niektóre sprawiły mi ogromną radość, inne zaskoczyły, czy zastanowiły. Spojrzałam na siebie trochę inaczej.

  1. Poznasz siebie na nowo

Nowe miejsce, nowy kraj, inne zasady, nieznajomi dookoła. To absolutnie idealne środowisko to sprawdzenia się w nowych sytuacjach, przy jednoczesnym wsparciu. Bo na Wolontariacie nigdy nie jesteś sam – koordynator projektu jest tam dla Ciebie. Bycie w międzynarodowym towarzystwie to także ważny aspekt odkrywania siebie!

  1. Nauczysz się, jak samemu o siebie dbać

Być może do tej pory mieszkasz z rodzicami. To okazja do spróbowania życia niejako na własną rękę. Nie od razu na głęboką wodę, bo część rzeczy masz zapewnioną (nie musisz szukać mieszkania czy kupować mebli), jednak nikt nie zrobi za Ciebie prania ani nie zaplanuje zakupów.

  1. Sprawdzisz, czy dana praca jest dla Ciebie, zdobędziesz doświadczenie zawodowe

Wybierając organizację wybieramy w jakiej roli będziemy pracować.

kobieta na skaleTo może być świetna okazja do tego, aby sprawdzić czy dana branża jest dla nas, jak się czujemy w danym środowisku zawodowym.

  1. Nauczysz się nowego języka lub podszkolisz obecny

To świetna okazja do nauczenia się nowego języka danego kraju. Masz też zagwarantowane, że angielski będzie Twoim podstawowym językiem komunikacji z innym (bez względu na kraj). Więc możesz go podszkolić lub nauczyć się od nowa. Na Maltę przyjechały osoby, które po angielsku mówiły 3 zdania, a pod koniec projektu śmigały!

  1. Poznasz nowy kraj, ale nie jako turysta

2 tygodniowe wakacje to zupełnie inna perspektywa niż zadurzenie się w kulturze, życiu z lokalnymi. Kiedy gdzieś mieszkasz zwracasz uwagę na inne aspekty, masz dużo możliwości doświadczenia tego kraju od środka, masz dużo czasu, aby poznać różne jego zakątki, nie tylko te z przewodników.

  1. Przeżyjesz przygodę życia!

Może będziesz w kultowym europejskim mieście, może będziesz na wiosce otoczonej morzem. Może odkryjesz nową pasję, może znajdziesz miłość (historia moich znajomych, biorą w tym roku ślub!). A może tak, jak ja, już nigdy nie wrócisz do Polski i znajdziesz swój dom na innym krańcu świata. Życie to najlepsza przygoda!

To moje 10 powodów dlaczego warto wyjechać na Wolontariat Europejski, ale przecież ich jest dużo więcej!

Ja w ramach projektu wyjechałam na rok na Maltę. To był niesamowity czas, świetne doświadczenie i niezapomniane wspomnienia. Wyjazd totalnie odmienił moje życie! O swoim doświadczeniu opowiadam w 1.8. odcinku podcastu „Two Luggage Trip – Polka w Australii”, na który serdecznie Cię zapraszam.

Odcinek do posłuchania na Spotify

Tutaj możesz poczytać o moich doświadczeniach z Wolontariatu: https://twoluggagetrip.blog/trenig-dla-wolontariuszy-evs/

Tutaj zwiedzaj Maltę razem ze mną: https://twoluggagetrip.blog/category/podroze/malta/

Mieszkałam przez kilka miesięcy w Londynie, przez rok na Malcie, a teraz jestem w Australii. Piszę do Ciebie ze słonecznej Sydney o życiu, o tym kraju, o podróżach i przemyśleniach emigranta. Serdecznie Cię zapraszam do odkrywania świata ze mną!

Zostaw swój komentarz, wymieńmy się myślami! Możesz także podzielić się tym wpisem z innymi!!

Leave a Reply