Canberra na weekend – co zwiedzać, co robić, gdzie jeść?

panorama Canberry

Historia z Canberrą jest taka, że to trochę zapomniana stolica. W porównaniu z innymi częściami Australii nie cieszy się opinią interesującego kierunku. Znam wiele osób, które mimo, że tu mieszkają jeszcze tam nie byli lub zawsze dziwią się, kiedy ktoś inny się wybiera.

Moja osobista historia z Canberrą jest taka, że mam tam rodzinę. Taką, która przyjechała tu dziesiątki lat temu, bliską rodzinę. I w ten weekend zdecydowaliśmy, że pojedziemy, aby Kerem mógł się z nimi poznać. Wiecie, o co chodzi. Co ciekawe, szybciej udało nam się dotrzeć do Warszawy, aby się przedstawić niż do oddalonej o 280 km Canberry 😉

W Canberze spędziliśmy część weekendu, dokładnie 30 godzin. Całkiem sporo zobaczyliśmy, bo jest co! Zatem, co zwiedzać, co robić, gdzie jeść w stolicy?

Zwiedzanie

Canberra jako stolica Australii ma kilka ważne budynki, w tym Parlament, Mennicę oraz wiele muzeów. Wstęp do większości z nich jest darmowy. Obecnie wymagana jest wcześniejsza rezerwacja!

Parlament House

To nowy budynek parlament, na otwarcie którego przybyła sama Królowa Elżbieta II. Budynek z zewnątrz być może wygląda dość niepozornie, jednak w środku jest na przykład marmur i to nie byle jaki, bo ten sam, z którego Michał Anioł stworzył posąg Dawida.

Parlament jest codziennie udostępniany dla publiczności, można także przysłuchiwać się obradom. Obecnie, w sytuacji zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa jest konieczność zarezerwowania miejsca na oprowadzanie z przewodnikiem. Polecam tę opcję, ponieważ przy okazji można dowiedzieć się o wielu ciekawostkach!

Parlament w Canberze

Link do strony: https://www.aph.gov.au/visit_parliament

Australian War Memorial

Kompleks, który składa się z kilku budynków. Główna część muzeum pokazuje historię od czasów Pierwszej Wojny Światowej, aż po współczesne działania wojenne z udziałem armii australijskiej. Ilość eksponatów oraz ich opisów jest ogromna i spokojnie można by spędzić tam pół dnia.

Na zakończenie zwiedzania, raz dziennie wykonywana jest uroczysta ceremonia upamiętniająca poległych żołnierzy – Last Post Ceremony. Wojskowi czytają życiorys poległego oraz składane są wieńce.

Link do strony: https://www.awm.gov.au/visit

National Gallery of Australia

Osobiście byłam najbardziej zainteresowana sztuką tworzoną przez rdzenne ludy Australii, powszechnie nazywane Aborygenami. W rzeczywistości galeria zawiera ich mniej niż pozostałych eksponatów, które nie są zupełnie związane z Australią. Galeria nie jest powalająca, ale jeśli to Twoja pierwsza galeria sztuki w Australii to warto wejść do środka.

eksponaty w galerii

Jedzenie

Canberra ma się dobrze pod względem kawiarni i restauracji. Absolutnym hitem jest  Monster Kitchen and Bar znajdujący się tuż przy Ovolo Hotel. Panuje tam niesamowicie klimatyczna atmosfera – przepiękny, elegancki wystrój, kominek. Wszystko jednak w takim klimacie, że poczujesz się tam bardzo swobodnie, bez spiny. Jedzenie podane na talerzu to sztuka sama w sobie, a smaki to totalny odlot! Niesamowicie ciekawe potrawy. Fakt, ceny nie należą do najniższych, jednak każdy wydany tam dolar jest warty swojej ceny.

Po drodze do Canberry warto zatrzymać się na kawę w ONA Coffee House. Niestety jest na obrzeżach miasta, dlatego jest to opcja raczej dla zmotoryzowanych. Obecnym właścicielem jest Sasa Sestic, który zdobył tytuł najlepszego baristy na świecie w 2015 r. Kawa była pyszna, potwierdzam! Do tego mają dobre ciasta.

Miasto

Canberra jest niewielkim miastem. Główne atrakcje są w centrum, łatwo dostać się z jednego miejsca w drugie. Miasto ma autobusy oraz tramwaje, jednak osobiście nie miałam okazji sprawdzić jak działa transport publiczny. Osobiście uważam, że wszędzie w Australii najlepiej jest poruszać się samochodem.

Canberra

Przyroda

Stolica jest niezwykle zielona, położona jest pomiędzy dwoma górami, w otoczeniu australijskiego buszu. Jest to okazja do pieszych wędrówek, a także spotkania dzikich zwierząt. W Canberze bardzo łatwo zobaczyć kangura, nawet przy drodze w mieście.

Sporo tutaj także punktów widokowych, gdzie można zobaczyć geometryczny układ miasta. Niektóre z nich umożliwiają podjechanie samochodem, co bez wątpienia ułatwi sprawę tym, co nie mogą wejść lub się śpieszą!

Miłośnicy zwierząt i przyrody mogą wybrać się do pobliskiego rezerwatu Tidbinbilla Nature Reserve. Można wypatrzeć tam nie tylko kangury, wollabies, ale także koale!

To zdjęcie zostało wykonane właśnie w rezerwacie przyrody. Udało mi się zobaczyć je na drzewie, zupełnie wolno żyjące!

Reasumując, Canberra nudna nie jest. Kilkudniowy pobyt w okolicy to zdecydowanie fajny czas. Latem są tam organizowane także cykliczne imprezy, które z pewnością urozmaicą pobyt w stolicy. To jak, planujesz już swój weekend?

 

 

 

 

Mieszkałam przez kilka miesięcy w Londynie, przez rok na Malcie, a teraz jestem w Australii. Piszę do Ciebie ze słonecznej Sydney o życiu, o tym kraju, o podróżach i przemyśleniach emigranta. Serdecznie Cię zapraszam do odkrywania świata ze mną!

Zostaw swój komentarz, wymieńmy się myślami! Możesz także podzielić się tym wpisem z innymi!!

Leave a Reply