Czy psycholog może znaleźć pracę w Australii? Przeczytaj, jaką drogę musi przejść psycholog, aby uzyskać kwalifikacje do pracy

Przyjeżdżając do Australii niestety trzeba mieć świadomość, że nasze kwalifikacje nie są tutaj akceptowane. Dotyczy to chyba właściwie wszystkich zawodów, ale dzisiaj napiszę Wam o tym z punktu widzenia psychologa.

W Australii należy przejść przez proces rozpoznania swoich kwalifikacji. Przykładowo obecnie prawo nie zezwala, aby osoba z kwalifikacjami uzyskanymi poza Australią mogła być zatrudniona np. w placówkach publicznych, czy w prywatnych przedszkolach i żłobkach. Trzeba mieć rozpoznanie kwalifikacji albo być przynajmniej studentem na tutejszej uczelni kierunku pokrewnego z pracą z dziećmi. Natomiast aby móc oficjalnie nazywać się psychologiem i mieć zatrudnienie na stanowisku psychologa należy być zarejestrowanym – w Australii jest za to odpowiedzialna organizacja Psychology Board AHPRA. To bardzo wymagający proces, o którym możecie poczytać więcej na stronie organizacji (link na dole).

W Australii procesem rozpoznania kwalifikacji w przypadku psychologów zajmuje się dedykowana temu organizacja, tzw. Body – Australian Psychological Society. W dużym skrócie to rozpoznanie może się odbywać do celów emigracji (aplikowania o wizę stałego pobytu Skilled Independent Visa), zatrudnienia w Australii (niektóre miejsca pracy mogą mieć możliwość zatrudnienia psychologa w roli, gdzie nie jest wymagana jego rejestracja w APHRA) lub aby mieć możliwość uczestniczenia w kursach psychologicznych podyplomowych na uniwersytecie.

Jest to jedyna organizacja wyznaczona przez rząd australijski do oceny kwalifikacji psychologów. Na ich stornie internetowej można dokładnie dowiedzieć się, jakie są kroki, aby uzyskać kwalifikacje psychologa. Będzie to różne w zależności od celu. W przypadku rozpoznania pod wizę należy zdać egzamin z języka angielskiego i wypełnić dokumentację dotyczącą studiów, programu, praktyk, pisanej pracy magisterskiej, itp. Koszt tego rodzaju rozpoznania to obecnie $1171 USD. Po kilku tygodniach otrzymamy informację na temat naszych kwalifikacji.

W Australii studia psychologiczne trwają 6 lat. Studenci mają około 1000 godzin odbytych praktyk. Są to zupełnie inne wymogi niż te, które my mamy w Polsce. Zatem APS może wydać nam rozpoznanie kwalifikacji na poziomie np. 4 lat studiów w Australii. Oznacza to, że będziemy musieli uzupełnić naszą wiedzę i praktykę za pomocą stażu. Staż odbywa się w jednej z wyznaczonych organizacji. Jestem na różnych grupach psychologów w Australii na Facebooku i z doświadczenia tych ludzi wiem, że właściwie jedynie osoby, które mają doktorat z psychologii uzyskały rozpoznanie na poziomie ukończenia studiów w Australii. Pozostałe osoby odbyły tutaj staż, który przeważnie trwa rok.

Jak widzicie droga do uzyskania takich kwalifikacji jest dość wymagająca oraz jest procesem rozłożonym w czasie. Rodzi się pytanie zatem czy warto? Moim zdaniem warto, jeśli m.in.:

– chcemy uzyskać stały pobyt w Australii (rozpoznanie jest niezbędne do złożenia wniosku o wizę stałego pobytu)

– chcemy zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie w organizacjach, firmach, które będą wymagały potwierdzenia naszych kwalifikacji.

Myślę, że do tego dochodzą inne potencjalne korzyści, jak np. negocjowanie wyższej stawki. Natomiast pewne jest, że proces rozpoznania będzie bez wątpienia konieczny, jeśli chcemy pracować na stanowisku psychologa, czy to w przedszkolu czy w ośrodku udzielającym pomocy psychologicznej, czy prowadząc własną praktykę – w tym przypadku należy uzyskać rejestrację w organizacji APHRA.

Link do strony APS dotyczący uzyskania rozpoznania kwalifikacji psychologa: https://www.psychology.org.au/About-Us/What-we-do/Assessing-overseas-qualifications

Link do strony AHPRA zajmującej się rejestracją psychologów w Australii:

https://www.psychologyboard.gov.au/Registration/General.aspx

Mieszkałam przez kilka miesięcy w Londynie, przez rok na Malcie, a teraz jestem w Australii. Piszę do Ciebie ze słonecznej Sydney o życiu, o tym kraju, o podróżach i przemyśleniach emigranta. Serdecznie Cię zapraszam do odkrywania świata ze mną!

Zostaw swój komentarz, wymieńmy się myślami! Możesz także podzielić się tym wpisem z innymi!!

Comments

  1. Marianka Makowka says:

    Hejka, czy ty przez taki proces przeszłaś? Co się kryje za rokiem stażu – praca za darmo?
    Czy w takim wypadku nie trzeba chodzić na studia? Na jakiej wizie się to robi i z jakimi kosztami się to wiąże?
    Dziękuję bardzo za pomoc!

    Pozdrawiam

    1. Ela Bernaś says:

      Cześć Marianka!
      Wiesz co, ja ostatecznie zdecydowałam się na inną wizę niż Skilled w związku z tym nie potrzebowałam uznania moich kwalifikacji (nie potrzebuję ich obecnie do pracy, więc wiza była potencjalnie moją motywacją). Organizacja ocenia indywidualnie wykształcenie, więc staż może trwać rok albo więcej, w zależności “ile ci brakuje” w porównaniu do studiów w Australii. Przykładowo, osoba z magistrem, a osoba z doktoratem będzie mieć inne kwestie “do nadrobienia” (czyli np. inną ilość godz stażu).
      Polecam poczytać na grupie na Fb – UK/Overseas Psychologists in Australia – tak ludzie piszą o swoich doświadczeniach, i chętnie pomagają odpowiadając na pytania.
      Przykro mi, ale niestety nie jestem w stanie pomóc więcej.
      Powodzenia i pozdrawiam serdecznie!

  2. Marianka says:

    Dziękuję Ela za odpowiedź! 🙂

Leave a Reply