Darmowe galerie i muzea, które warto zobaczyć
w Sydney

eksponaty w galerii

Sydney ma ogrom atrakcji i oczywiście nie da się zobaczyć wszystkiego podczas kilkudniowego pobytu. Zachęcam, aby wybrać to, co najbardziej do Was przemawia. Przychodzę z pomocą i poniżej darmowe galerie i muzea, które moim warto zobaczyć w Sydney:

The White Rabbit Gallery, Chippendale

Moja ulubiona galeria sztuki nowoczesnej. Budynek, który służył jako magazyn dla marki Rolls- Royce stał się domem dla eksponatów sprowadzanych z Chin. Wystawy są tymczasowe i zmieniają się co 6 miesięcy. Warto przyjść na bezpłatne oprowadzanie po galerii z jej pracownikiem (trzy razy dziennie o 11.00, 13.00 oraz 15.00). Mi osobiście pozwala to lepiej zrozumieć dzieła, instalacje i nadać im sens, dzięki historii związanej z tworzeniem.

ekran

The White Rabbit Gallery znajduje się niedaleko Spice Alley, gdzie polecam pójść na jedzenie. To taka ulica z azjatyckim street foodem – smacznie, dobre ceny i do tego ciekawie!

Carriageworks, Redfern

Bardzo industrialna przestrzeń. W Carriageworks tymczasowe wystawy sztuki nowoczesnej. Ze względu na przestronność instalacje są często ogromne, wyglądają ciekawie. Oprócz wystawy są tu organizowane inne cykliczne eventy, takie jak koncerty, nocny market czy weekendowy Farmers Market.

budynek

Tutaj możesz zobaczyć jedną z wystaw, na której byłam.

MCA – Museum of Contemporary Art, Sydney Harbour

Warto tu wejść przy okazji spaceru po Sydney Harbour. MCA ma swoje stałe wystawy oraz sale na tymczasowe projekty. Zobaczymy tu dzieła rdzennych mieszkańców kontynentu – Aborygenów, jak i artystów z całego świata. Koniecznie warto wejść na taras galerii. Na ostatnim jej piętrze znajduje się kawiarnia, gdzie można wypić flat white z widokiem na Opera House!

Galeria ma także programy i zajęcia dla najmłodszych- należy sprawdzić wcześniej ich dostępność. Dodatkowo galeria ma sklep, który sama bardzo lubię. Ma ciekawe książki, ubrania i przedmioty, które mogą być fajną pamiątką z Sydney.

Normalnie istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem (również bezpłatnie), jednak obecnie zostało to wstrzymane ze względu na covid.

Sydney Observatory, Millers Point

To najstarszy budynek obserwatorium astronomicznego w Australii. Obecne tam teraz muzeum pokazuje historię, jaką budynek odgrywał na początku XIX wieku oraz odkrycia astronomiczne, które tam zaobserwowano.  W Sydney Observatory organizowane jest także nocne zwiedzanie z przewodnikiem i obserwowanie nieba (płatna atrakcja).

widok na miasto

Łatwo tu podejść z The Rocks, a warto. Observatory Hill Park to miejsce z pięknym widokiem na rzekę i Sydney Harbour Bridge.

National Maritime Museum, Darling Harbour

Muzuem  mieści się w uroczej dzielnicy Darling Harbour, idealnej na spacery o każdej porze dnia. W głównym budynku znajdziemy przede wszystkim eksponaty dotyczące marynarki wojennej oraz ważnych wydarzeń związanych z żeglugą. Znajduje się tam m.in. jacht Kay Cottee, pierwszej kobiety, która samotnie opłynęła świat.

statek

Polecam wejść na wieżę latarni morskiej należącej do muzeum (dotacja „golden coin”, czyli $2) po widoki z góry!

Wejście na stałe wystawy jest bezpłatne, na niektóre tymczasowe galerie konieczne jest zakupienie biletu (dotyczy to także okrętów znajdujących się w zatoce Darling Harbour, będącymi obecnie częścią wystawy). W muzeum organizowane jest także bezpłatne oprowadzanie z przewodnikiem- wolontariuszem.

Tutaj możesz zobaczyć, jak muzeum wygląda.

WAŻNE!!!

W związku z sytuacją COVID warunki zwiedzania galerii mogą ulec zmianie. Proszę sprawdź aktualne informacje wizyt na podanych stronach zanim zaplanujesz wycieczkę.

Mieszkałam przez kilka miesięcy w Londynie, przez rok na Malcie, a teraz jestem w Australii. Piszę do Ciebie ze słonecznej Sydney o życiu, o tym kraju, o podróżach i przemyśleniach emigranta. Serdecznie Cię zapraszam do odkrywania świata ze mną!

Zostaw swój komentarz, wymieńmy się myślami! Możesz także podzielić się tym wpisem z innymi!!

Leave a Reply