Jak poruszać się po Sydney, czyli transport publiczny

autobus

Pamiętam rok 2006 kiedy jako 18-latka pojechałam do Londynu i dostałam mapę metra do ręki. Z przerażeniem spojrzałam na tę plątaninę kolorów i zastanawiałam się jak to ogarnę. Okazało się, że ogarnąć jest to łatwo i wszystko super działa.

W Sydney mapki transportu Cię nie przerażą, bo takich tu nie rozdają. Bez problemu się połapiesz w dwóch liniach tramwajowych, z pociągami też nie będzie najmniejszego problemu, a autobusy trzeba sobie oswoić. Trochę spróbuję Ci pomóc.

Bilety

Mamy tutaj kartę Opal. To taka karta miejska, którą się doładowuje i działa na wszystkie środki transportu publicznego. Opłaty są pobierane za każdy przejazd (nie ma możliwości kupienia biletu na kilka dni czy tygodniowego), a ceny zależne są od odległości oraz czasu przejazdu (najtaniej w tych najmniej popularnych godzinach).

Obecnie nie ma konieczności posiadania Opal Card, bez problemu można także zapłacić swoją kartą płatniczą. Jeśli jednak planujesz jeździć dużo lub mieszkasz w Sydney to polecam Ci Opal, ponieważ dzięki przejazdom zbiera się „nagrody”, a więc jakieś grosze można zawsze zaoszczędzić. Dodatkowo bez względu na ilość przejazdów danego dnia nie zapłacisz więcej niż $16.10, oraz nie więcej niż $50 na tydzień.

Poza tym niestety musisz się liczyć, że transport w Sydney jest raczej drogi. Ceny przejazdów zaczynają się od 1.60$, ale w praktyce rzadko zapłacisz tak mało. Najdroższe przejazdy są promem ale za to wtedy widoki najlepsze 😊

TIP: Niedziela jest najlepszym dniem na przemieszczanie się! Bez względu na ilość przejazdów tego dnia zapłacisz jedyne $2.60. Także za korzystanie z promów.

Pociągi

Pociągi to najszybszy sposób komunikacji. Przemieścisz się najszybciej i najwygodniej. Linie są oznaczone kolorami, zaznaczone są stacje na możliwe przesiadki. Poniższa mapa pokazuje trasy pociągów w obrębie Sydney, jednak płacąc kartą Opal możesz dojechać także w miejsca oddalone takie jak na przykład Blue Mountains, Kiama na południe od Sydney, czy nawet Newcastle (miasto oddalone od Sydney ok 150km na północ).

Stacje są dobrze oznaczone, w pociągach są mapki oraz informacje o kolejnych stacjach. Nie zgubisz się. Wejście na stację najczęściej jest ograniczone bramkami, gdzie należy odbić kartę miejską Opal lub inną kartę płatniczą. Należy pamiętać, aby po zakończeniu przejazdu zrobić to ponownie. Jeśli nie ma bramek szukaj maszyny do odbicia, bo bez tego to podróż na gapę!

mapa transportu Sydney
mapa linii pociągów w Sydney

Tramwaje

W Sydney mamy trzy linie tramwajowe, z czego dwie przez większość pokonują tę samą trasę rozdzielając się pod koniec. Circular Quay (to przystanek, aby zobaczyć Opera House) – Randwick, oraz Central – Dulwich Hill. Z tej pierwszej polecam skorzystać, jeśli chcemy przemieścić się w City (centrum Sydney).

Autobusy

Najważniejszą informacją jest, że należy tutaj machać kierowcy, aby zatrzymał się na przystanku oraz włączać przycisk, kiedy chcesz wysiąść. W Sydney każdy przystanek jest „na żądanie”. Google maps dobrze wyznacza trasy, nie powinno być problemu z dotarciem do celu. Jedynie co, to niestety, ale z mojego doświadczenia wynika, że często mylą się, co do czasu przyjazdu. Kiedy planuję gdzieś dojazd autobusem, i do tego w grę wchodzi przesiadka dodaję zawsze trochę więcej czasu niż mi wyskakuje na planie.

Promy

Przejazd promem to zdecydowanie doświadczenie, które musisz zaliczyć w Sydney! Dla mnie konieczne jest zobaczenie Opera House z poziomu wody. Po prostu widać ją od innej strony i jest pięknie. Polecam popłynąć na Manly czy do Watsons Bay – to piękne miejsca, które warto zobaczyć będą w Sydney.

Ceny biletów za prom są niestety dość drogie. Jeśli masz taką możliwość, wybierz się w niedzielę!

 

Podsumowanie!

karta miejska

  • – Korzystając z któregokolwiek środku transportu publicznego należy pamiętać o „odbiciu” karty miejskiej na bramkach/ w kasowniku PRZED oraz PO odbyciu przejazdu
  • – Karta miejska Opal pozwala na oszczędności związane z podróżami
  • – W niedzielę podróżowanie jest najtańsze – płacimy niewiele ponad $2 za cały dzień, bez względu na ilość przejazdów
  • – Koniecznie wybierz się na prom i podziwiaj Operę z każdej strony!

 

Zdjęcie mapki pochodzi ze strony Transportu NSW. Na ich stronie znajdziesz także dokładne informacje dotyczące opłat.

Mieszkałam przez kilka miesięcy w Londynie, przez rok na Malcie, a teraz jestem w Australii. Piszę do Ciebie ze słonecznej Sydney o życiu, o tym kraju, o podróżach i przemyśleniach emigranta. Serdecznie Cię zapraszam do odkrywania świata ze mną!

Zostaw swój komentarz, wymieńmy się myślami! Możesz także podzielić się tym wpisem z innymi!!

Comments

  1. Halina says:

    Bardzo dobre informacje dziekujemy…zabraklo gdzie kupic taka karte Opal ?? .ale chyba damy rade Halina i Zbyszek

    1. Ela Bernaś says:

      Dzien dobry! Karte Opal moza kupic w kioskach i tzw. convenience store.

  2. Krzysztof says:

    A z lotniska jadąc autobusem 420 muszę mieć już kartę Oplal czy bilet kupić?

    1. Ela Bernaś says:

      Trzeba mieć kartę opal (można ją kupić również na lotnisku) lub zapłacić za przejazd kartą płatniczą – nie mamy w Sydney jednorazowych/ papierowych biletów.

  3. Krzysztof says:

    Czy muszę mieć tą kartę Opal czy mogę za każdym raz normalnie kupować bilety za przejazd? Jeśli tak, to gdzie kupuje się bilet na autobus i kolejkę?

    1. Ela Bernaś says:

      W Sydney nie ma biletów na komunikację miejską – jest karta Opal lub można płacić kartą płatniczą. W obydwu przypadkach odklikuje się ją na urządzeniu przy wejściu do autobusu/tramwaju/pociągu oraz koniecznie przy wyjściu.
      Polecam kartę Opal, bo ona nic nie kosztuje dodatkowo. Kupuje się Opal za kwotę 10/20/30 i ile sie chce $ co jest doładowaniem, więc tę kwotę mamy na wykorzystanie podczas przejazdów. Tam się sumują rożne zniżki, więc można trochę zaoszczędzić.

      Taką kartę Opal kupuje się w sklepach typu convenience store, większość je ma, są na każdym rogu.

Leave a Reply