Jakie są rodzaje wiz do Australii? Jak wygląda wiza studencka?

Aby przylecieć do Australii trzeba dostać wizę. Są różne opcje, w zależności od celu naszego przyjazdu.

Wniosek o wizę TURYSTYCZNĄ można złożyć online i jest to proces bezpłatny. Te wnioski są rozpatrywane przez Departament Imigracji w Berlinie. Wiza będzie ważna przez rok, ale w jednorazowo w Australii można przebywać jedynie do 3 miesięcy. Oznacza to, że trzeba wyjechać z Australii choćby na chwilę, aby wrócić ponownie. Istnieje możliwość aplikowania o wizę turystyczną na 6 lub 12 miesięcy – to często przypadki, gdzie osoby mieszkające na stałe w Australii, rezydenci, zapraszają do siebie swoją rodzinę. Aplikacja o tę wizę jest odpłatna. Na wizie turystycznej nie wolno podjąć pracy.

Inną opcją jest aplikowanie o wizę WORK & HOLIDAY. Trzeba spełniać kilka warunków, m.in. być w przedziale wiekowym 18-30 lat, zdać egzamin z języka angielskiego na wyznaczonym poziomie, mieć ukończone studia minimum na poziomie licencjatu oraz mieć środki finansowe przeznaczone na wyjazd. Wiza ta ma limitowaną liczbę, w ostatnim czasie ilość dostępnych wiz dla Polaków znacznie wzrosła. Koszt aplikacji to $485 AUD, przyznana wiza jest ważna na rok. Można ją przedłużyć pod pewnymi warunkami.

Wiza SKKILED oznacz, że nasz zawód jest na liście zawodów pożądanych w Australii. Należy m.in. przygotować całą dokumentację potwierdzającą nasze wykształcenie, zdać test z języka angielskiego oraz być poniżej 45 roku życia. Koszt złożenia wniosku to $4045 AUD. Wiza Skilled Independent gwarantuje nam stały pobyt po jej otrzymaniu.

Kolejną wizą, która umożliwia stały pobyt w Australii jest wiza PARTNERSKA. Można się o nią starać udowadniając, że jesteśmy w bliskiej, partnerskiej lub małżeńskiej relacji z osobą, która jest obywatelem Australii. Złożenie wniosku polega na wypełnienie szeregu dokumentów oraz zamieszczeniu dowodów potwierdzających, że dany związek jest prawdziwy (zdjęcia, wspólne umowy najmu, listy od rodziny i przyjaciół, etc). Koszt wizy to $7715 AUD.

Wiza STUDENCKA jest bardzo popularną opcją dla osób, które chcą połączyć naukę z życiem w Australii lub z jakiś względów nie mogą się starać o inną wizę. Aby złożyć wniosek o wizę studencką należy:

– być pomiędzy 18 a 60 rokiem życia

– zdać jeden z 4 uznawanych egzaminów z języka angielskiego (jeśli wyjeżdża się na kurs językowy nie jest to warunkiem)

– zapisać się do wybranej szkoły na kurs i otrzymać potwierdzenie, dokument CoE (Confirmation of Enrolment)

– wykupić ubezpieczenie zdrowotne

– wypełnić aplikację online, w tym napisać list wyjaśniający dlaczego chcesz podjąć naukę w Australii.

Należy być również przygotowanym, że Urząd Imigracyjny pomoże poprosić nas o przedstawienie dowodu, iż posiadamy odpowiednie środki finansowe na podjęcie nauki oraz życie w Australii. To wartość ok $20 tysięcy AUD.

Koszt wizy to $560 AUD, składa się ją online. Jest wiele agencji, które pomagają zorganizować wyjazd do Australii oraz przejść przez proces aplikacji. Ja sama korzystałam z Bridge Agency i uważam to za super opcję. Samemu nie ponosi się dodatkowych kosztów, a jest nieocenioną pomocą.

Link do Agencji: https://www.bridgeagency.pl/

Będąc na wizie studenckiej zobowiązujemy się do nauki, deklarując uczestnictwo w zajęciach oraz zaliczanie przedmiotów. Wiza ta umożliwia pracę w wymierzę 20 godzin tygodniowo podczas semestrów nauki (w trakcie przerw między semestralnych można pracować bez ograniczeń).

W zależności od długości kursu może nam zostać przyznany dodatkowy miesiąc czy dwa pobytu w Australii po zakończeniu nauki. Długość kursu jest naprawdę różna, tak jak jego tematyka. Można studiować biznes, daną dziedzinę sportu, edukację przedszkolność, księgowość i wiele innych. Ważne jest jednak, aby szkoła była na liście akceptowanych przez Urząd Imigracyjny.

Wykaz szkół znajduje się tu: https://cricos.education.gov.au/Course/CourseSearch.aspx

Jak wygląda życie na wizie studenckiej? Opowiadam o tym więcej w drugim odcinku mojego podcastu. Możesz wysłuchać na YouTube oraz kilku innych platformach:

https://www.youtube.com/watch?v=MnQZ49DqIxw

 

***************

Oczywiście rodzajów wiz do Australii jest o wiele więcej. Powyższe koszty oraz informacje są aktualne na moment zamieszczenia wpisu, ceny oraz warunki mogą ulec zmianom. Informacje na temat wszystkich rodzajów wiz oraz warunków ich otrzymania można znaleźć na oficjalnej stronie Urzędu Imigracji:

https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/getting-a-visa/visa-finder

Mieszkałam przez kilka miesięcy w Londynie, przez rok na Malcie, a teraz jestem w Australii. Piszę do Ciebie ze słonecznej Sydney o życiu, o tym kraju, o podróżach i przemyśleniach emigranta. Serdecznie Cię zapraszam do odkrywania świata ze mną!

Zostaw swój komentarz, wymieńmy się myślami! Możesz także podzielić się tym wpisem z innymi!!

Comments

  1. Wiza says:

    Czy wiadomo coś na temat zmian w związku z COVID-19?

    1. Ela Bernaś says:

      To jest kwestia, która zmienia się i na bieżąco trzeba sprawdzać. Obecnie rząd australijski planuje na próbę wydać trochę ponad 300 wiz studenckich i sprawdzić, jak to bedzie w kwestii wirusa.

Leave a Reply