Mini przewodnik po Ogrodach Botanicznych – Royal Botanic Gardens

ogrod botaniczny

Ogrody znajdują się zaraz przy Opera House, nie ma wymówki, aby je pominąć. Przestrzeń jest duża i rozciąga się aż do okolic Wooloomooloo. Zwiedzanie można zacząć z kilku stron, teren jest ogrodzony i ma kilka bram. Oprócz podziwiania widoków i roślinności Ogrody sprawdzą się świetnie na piknik, czy uprawianie sportów. Bardzo wiele osób tutaj biega, a także ćwiczy na macie, gdzieś pośród drzew. Poniżej mini przewodnik po Ogrodach Botanicznych.

Czego możemy spodziewać się w środku?

The Calyx

To przestrzeń, w której znajduje się kawiarnia, sklepik oraz stała wystawa roślin -mięsożerców „Plants with Bite”. Miejsce robi wrażenie, jest tam cała ściana pokryta roślinami, małe sadzawki, opisy roślin.

Wejście na wystawę jest bezpłatne, można dobrowolnie złożyć dotację.

Tematyczne Ogrody

Ogrody Botaniczne mają swoje sekcje i znajdziemy tam między innymi część z sukulentami, kaktusami, ziołami, czy las bambusowy. Asfaltowe główne drogi rozdzielają teren i świetnie się nimi spaceruje. Jednak koniecznie trzeba się zapuścić w środek drzew – tam także są ścieżki. Każda roślina jest opisana, co może zainteresować

Choo Choo Express

Dla dzieci, choć może nie tylko, dodatkową atrakcją będzie przejażdżka Choo Choo Express. Mały czerwony pociąg przez 25 min obwiezie nas po głównych alejach Ogrodów, a jego kierowca nam opowie historie. Koszt to $10 AUD dla dorosłego i $5 dla dziecka.

Mrs Macquarie’s Chair

To skała wydrążona na kształt ławki. Wiążę się z nią historia miłości gubernatora, który w 1810r. kazał ją stworzyć dla swojej żony. Sam obiekt nie jest szczególny, ale to obowiązkowy punkt spaceru ze względu na widoki. Piękna Opera House, a tuż za nią most Sydney Harbour Bridge. Bardzo piękny widok jest tutaj szczególnie podczas zachodu słońca.

 

 

Zwierzęta

Jest to miejsce, gdzie niewątpliwie spotkamy wiele odmian ptaków, w tym bardzo charakterystyczne ibisy oraz piękne kakadoo. Ogrody mają kilka stawów, wokół nich można spotkać kaczki, a w wodzie pływają ryby.

Sklep

W Ogrodach znajduje się sklep z roślinami – Palm Grove Centre. Można tam również kupić pamiątki.

Zorganizowane wycieczki

W cenie ok $40 AUD można wziąć udział w jednej z dwóch wycieczek z przewodnikiem. Do wyboru ‘Behind the Scenes’ (oprócz opowiadań także dostęp do szklarni normalnie niedostępnej dla zwiedzających) lub ‘Aboriginal Heritage Tour’ (przewodnik opowiada o historii i kulturze rdzennych mieszkańców Australii).

WSKAZÓWKI

Codziennie organizowane są bezpłatne wycieczki z przewodnikiem oprowadzającym po ogrodach. Należy sprawdzać informację na stronie Ogrodów, ponieważ mogą one być odwołane ze względu na pogodę.

Na stronie Ogrodów można ściągnąć mini przewodnik na aktualny miesiąc, opisujący aktualnie kwitnące rośliny. Zakładka „Must See”. Link do strony znajdziesz tutaj.

Jak dojechać?

mapa ogrodów botanicznych

Samochodem – można zaparkować na ulicy Mrs Macquarie’s Rd, jednak jest to opcja płatna i to niemało (za 2 godz. zapłaciłam ok $17AUD). Poruszanie się w centrum Sydney nie jest tanie. Jeśli planujesz spędzić większość dnia wokół Sydney Harbour proponuję parking podziemny pod Operą House – za cały dzień wyjdzie ok $19 AUD.

Pociągiem – do stacji Circular Quay i spacerkiem kilka minut. Brama wejściowa po prawej stornie Opera House.

Autobusem – wiele autobusów dojeżdża do Circular Quay.

Mieszkałam przez kilka miesięcy w Londynie, przez rok na Malcie, a teraz jestem w Australii. Piszę do Ciebie ze słonecznej Sydney o życiu, o tym kraju, o podróżach i przemyśleniach emigranta. Serdecznie Cię zapraszam do odkrywania świata ze mną!

Zostaw swój komentarz, wymieńmy się myślami! Możesz także podzielić się tym wpisem z innymi!!

Leave a Reply